architektonický skvost

Náš hotel je postaven ve stylu neoklasicismu. Z původního zařízení vily se zachovala pouze malá část – vybavení kuchyně (současná masérna), servírovací stůl a vestavěná skříň. V Chateau Kotěra se nám ale podařilo shromáždit jedinečnou sbírku designového nábytku, který vznikl přibližně ve stejné době jako náš zámek.

V prostorách zámku a na pokojích můžete obdivovat nábytek od prof. Jana Kotěry nebo jeho studenta Josefa Gočára a dalších významných architektů a umělců působících na začátku 20. století – Adolf Loos, Pavel Janák, Marcel Kamerer, Otto Prutscher, Koloman Moser, Joseph Maria Olbrich, Dušan Jurkovič, Vlastislav Hofman a dalších.

V průčelí zámku se nacházejí 2 sochy v Michelangelovských polohách ztělesňující Hmotu a Ducha od známého sochaře Jana Štursy, který byl jedním ze zakladatelů moderního sochařství a žákem Josefa Václava Myslbeka. Výmalby v interiéru zámku jsou realizované podle návrhů prof. Jana Kysely.

Recepce: 722 947 818

Restaurace: +420 321 613 100

E-mail: hotel@hotelkotera.cz

POKOJE

Můžete si vybrat z 19 pokojů v zámecké budově, které jsme zařídili kubistickým a modernistickým nábytkem. Máme pro vás také dalších 17 moderních pokojů v Oranžérii, hned vedle zámecké budovy.
Našich 70 lůžek v obou částech hotelu je už teď připraveno dopřát vám noc jako z pohádky.

POKOJ S BALKÓNKEM

Pokoj s toaletním stolkem

KUBISTICKÝ POKOJ

S vanou a toaletním stolkem

NOVOMANŽELSKÉ APARTMÁ

S vanou

POKOJ S PŮVODNÍ KOUPELNOU I

Východní křídlo zámku

POKOJ S PŮVODNÍ KOUPELNOU II

Západní křídlo zámku

POKOJ S KUBISTICKÝM STOLKEM


POKOJ S KNIHOVNOU

A sprchovým koutem

POKOJ S ODDĚLENOU LOŽNICÍ

S knihovnou

TYRKYSOVÝ POKOJ


POKOJ S KNIHOVNOU II


POKOJ S BALKONKEM II


POKOJ S VÝHLEDEM DO PARKU


RŮŽOVÝ POKOJ


POKOJ PRO JEDNOHO


POKOJ SE SOCHOU


ORANŽERIE

Pokoj s teráskou

ORANŽERIE

Pokoj s balkonem

ORANŽERIE

Pokoj s teráskou

historie

Mandelíkovi

Rodina Mandelíků díky svému osvícenému pohledu na svět a díky tehdejší kulturní vzdělanosti zvolila pro stavbu svého rodinného sídla právě architekta J. Kotěru. Tzv. nový zámek byl naprojektován pro mladší dva bratry. Rodina Mandelíků vlastnila cukrovar v Ratboři, elektrárnu v Kolíně a mnoho dalších nemovitostí a pozemků v okolí. Zámek Ratboř žil ve své době velmi zajímavým kulturním a společenským životem. Dle dochovaných záznamů jej navštívil i prezident Masaryk. Válečné období je zlomové nejen pro rodinu, ale i pro zámek. Z důvodu židovského původu rodiny Mandelíků jim byl v roce 1939 zámek vyvlastněn a sídlila zde až do jara 1945 správa německého majetku a oddíly SS. Ty vystřídala krátce Rudá armáda a od roku 1947 byla v zámku základní škola. V roce 1992 byl zámek opět vrácen Mandelíkům, ale bohužel chátral až do roku 2004, kdy se začal přestavovat na hotel.

JAN KOTĚRA

Roku 1894 započal Kotěra svá studia na vídeňské akademii výtvarných umění a to právě v okamžiku, kdy tam nastoupil nový, moderní architekturu hlásající profesor Otto Wagner. V prostředí kolem profesora a v dialogu s dozrávajícími spolužáky se rychle utvářel i Kotěrův vlastní výtvarný názor, který v případě Nového Zámku v Ratboři nazýváme neoklasicismem. Architekt J. Kotěra při svém působení na Akademii výtvarných umění v Praze zavedl novou koncepci výuky architektury, kterou po něm úspěšně aplikovali i oba jeho nástupci Josef Gočár a Jaroslav Fragner. Mezi jeho další světově proslulé žáky a spolupracovníky patří Pavel Janák, Otakar Novotný, Josip Plečník (ten byl jeho celoživotním přítelem). Mezi nejvýznamnější stavby architekta J. Kotěry patří: Museum v Hradci Králové, Právnická fakulta university Karlovy v Praze, vodárna města Vršovic v Praze Michli a další.

AKTIVITY U NÁS

Tenisový kurt

Zahrajte si u nás tenis. Potřebujete pouze raketu a tenisovou obuv na antuku.

Cena: 200,- Kč/1h pro hotelové hosty

Hřiště na pétanque

Koule na pétanque vám zapůjčíme zdarma, hřiště je z uválcovaného písku.

Kubb s čísly

Skvělá hra, která k nám přišla ze severských zemí. Verze hry Kubb s čísly je zjednodušená verze a hraje se na body. Počet hráčů je od 2 do 12, pravidla a hrací vybavení vám poskytneme v recepci zdarma.

Mikádo na zahradu

Mikádo, vždy bylo pro velmi trpělivé a zručné hráče. Zahradní XXL model tuto hru posouvá jednak ven na zahradu a zároveň dává prostor i těm méně šikovným. Neznamená to ale, že se nebudete snažit. I tak je hra stále náročná. Hrací tyčky jsou dlouhé 95cm.

Kroket

Hra na zahradu, kde se strefujete do branek. Hraje se pálkou a koulemi.

Bazén

Bazén – 18m, venkovní. 

 

Lov ryb

Pouhých 15 km od hotelu v malebné přírodě je kouzelný rybník Všesoky. Zprostředkujeme vám povolenku a v případě potřeby zapůjčíme vybavení. Ulovte si štiku, candáta nebo kapra. Můžete si i zapůjčit chatičku a vzít od nás piknikový koš. 

VÝLETY V OKOLÍ CHATEAU KOTĚRA

Kutná Hora (12km)

Historické památkové město bylo založeno ve 13. století po objevení stříbrných rud. Dnes se Kutná Hora řadí mezi kulturní památky, zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.  Údolí řeky Vrchlice láká k dlouhým procházkám. Navštivte Chrám sv. Barbory, Muzeum stříbra Hrádek, Vlašský dvůr, kostel sv. Jakuba, klášter sv. Voršily, Sedlecký klášter s Kostnicí, Tylův dům nebo Jezuitskou kolej, ve které byla zřízena Galerie středočeského kraje (GASK). Rádi pro vás zajistíme některý z 10 různých okruhů prohlídek.

Bobová dráha Kutná Hora (13km)

Bobová dráha se díky své délce 1565m řadí na první místo, jako nejdelší dráha v České Republice a na druhé místo v Evropě. Bobová dráha je unikátně umístěna na třech svazích kopce s převýšením 42m.

Zámek Kačina (Svatý Mikuláš, 20km)

Zámek Kačina patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách. Zámecké expozice nabízejí možnost seznámit se s historií rodu Chotků, obdivovat architektonické krásy Kačiny, ale také se dozvědět více o historii stravování a proměnách českého a moravského venkova.

Skanzen Kouřim (20km)

Muzeum lidových staveb v Kouřimi shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. Nachází se zde zatím čtrnáct větších obytných a hospodářských objektů, které doplňuje několik drobnějších památek.

Zámek Radim (25km)

Zámek Radim je renesanční sídlo střední šlechty s ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu, nezasaženém třicetiletou válkou ani barokizací. Sídlo od roku 1610. Zámek je vybaven renesančním mobiliářem, dovezeným z jižní Itálie, Francie, Španělska, Německa, Anglie, Irska (i z jiných zemí napříč světem). Má 3 prohlídkové okruhy.

Poděbrady (25km)

CYKLOSTEZKA

Cyklotrasa kolem jezer a písečných dun z Poděbrad do Poděbrad

Trasa: Poděbrady – Písková Lhota – Kostelní Lhota – Sadská – Písty – Nymburk – Kovanice – Poděbrady

ZÁMEK PODĚBRADY

Výletní loď Král Jiří - Poděbrady (25km)

Během půlhodinové plavby lodí vás dovezeme z Poděbrad buď na soutok Labe a Cidliny nebo směrem na Nymburk a naopak. Při pravidelných plavbách ve směru soutoku Labe a Cidliny nabízíme možnost vystoupit i nastoupit.

Milovice – Park Mirákulum (55km)

Park Mirakulum ve středočeských Milovicích nabízí 10 hektarů originální zábavy a volnočasových aktivit s množstvím nápaditých herních prvků. Najdete tam lesní hřiště a kontaktní zoo, obří trampolíny a houpačky, lanová centra, podzemní chodby, prolézačky a v neposlední řadě i úzkokolejnou železnici, která park propojuje se sousedním Tankodromem.

Železniční viadukt

Kamenný železniční viadukt, postavený v roce 1900 během pouhých pěti měsíců na trati Kolín – Rataje nad Sázavou firmou Ing. Osvalda Životského (též Žiwotski). Most u Hranic patří spolu s několika dalšími velkými kamennými železničními mosty k nejpůsobivějším a památkově nejcennějším objektům dopravního stavitelství na území středních Čech. Železniční viadukt se nachází na místní dráze Kolín – Ledečko mezi stanicemi Červené Pečky a Ratboř v km 6,599 a u Hranic překračuje Polepské údolí.

Řepařská drážka Kolín (12km)

Opravený areál nádraží v Kolíně-Sendražicích s koncovou stanicí v Býchorech. Z Kolína vede 4,5 km úzkorozchodné dráhy, vlak má uzavřené i otevřené vagóny s možností přepravy kočíků. Součástí areálu je také dětské hřiště. Můžete se svézt také drezínou.

ZOO Chleby (35km)

ZOO Chleby byla založena v roce 1997 a je první oficiální porevoluční nestátní zoologickou zahradou v ČR. Zoo Chleby se neustále vyvíjí a mění, stále však zůstává návštěvnicky přívětivou. Vládne zde přátelská až rodinná atmosféra. K vidění je více než 420 zvířat ve zhruba 120 druzích. Zastoupeny jsou všechny skupiny od nejpočetnějších savců a ptáků, přes plazy a obojživelníky až po ryby a bezobratlé – ze všech kontinentů (kromě Antarktidy) a také množství rostlin (např. mnoho druhů bambusů).

Rozhledna Vodárna Kolín (10km)

Kolínská vodárenská věž, která patří k dominantám města, je kulturní památkou. Vodojem nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabízí tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program.

Vodní svět Kolín (8km)

Bohaté možnosti sportovního vyžití, zábavy, relaxace a služeb.

Atrakce: Vnitřní plavecký bazén 25 m, prostorný venkovní bazén 50 m, vnitřní tobogán 75 m, venkovní tobogán 45 m, trojskluzavka, dětské bazény a brouzdaliště, relaxační bazén, vlnobití, dětské skluzavky, vířivky, večerní plavání při hudbě, parní kabina. 

Služby: Vnitřní a venkovní aquapark, fitness, tenis, plážový volejbal, solná jeskyně, sauna, horký vzduch, solarium, masáže, plavecká škola pro kojence a batolata, bar, restaurace, kavárna, cukrárna.

Heroland

Dětský zábavní park 10km od Kutné Hory. Najdete zde velké dětské hřiště, trampolíny, šlapokáry, vodní svět, obří pískoviště, pirátskou loď, houpadla, houpačky a mnoho dalších atrakcí.  

Otevřeno Po-Ne od 10.00 do 18.00.

Ověřeno, doporučujeme! 


EXTERIÉR

INTERIÉR