architektonický skvost

Náš hotel je postaven ve stylu neoklasicismu. Z původního zařízení vily se zachovala pouze malá část – vybavení kuchyně (současná masérna), servírovací stůl a vestavěná skříň. V Chateau Kotěra se nám ale podařilo shromáždit jedinečnou sbírku designového nábytku, který vznikl přibližně ve stejné době jako náš zámek.

V prostorách zámku a na pokojích můžete obdivovat nábytek od prof. Jana Kotěry nebo jeho studenta Josefa Gočára a dalších významných architektů a umělců působících na začátku 20. století – Adolf Loos, Pavel Janák, Marcel Kamerer, Otto Prutscher, Koloman Moser, Joseph Maria Olbrich, Dušan Jurkovič, Vlastislav Hofman a dalších.

V průčelí zámku se nacházejí 2 sochy v Michelangelovských polohách ztělesňující Hmotu a Ducha od známého sochaře Jana Štursy, který byl jedním ze zakladatelů moderního sochařství a žákem Josefa Václava Myslbeka. Výmalby v interiéru zámku jsou realizované podle návrhů prof. Jana Kysely.

Recepce: 722 947 818

Restaurace: +420 321 613 100

E-mail: hotel@hotelkotera.cz

POKOJE

Můžete si vybrat z 19 pokojů v zámecké budově, které jsme zařídili kubistickým a modernistickým nábytkem. Máme pro vás také dalších 17 moderních pokojů v Oranžérii, hned vedle zámecké budovy.
Našich 70 lůžek v obou částech hotelu je už teď připraveno dopřát vám noc jako z pohádky.

POKOJ S BALKÓNKEM

Velikost pokoje:
Pokoj s toaletním stolkem

KUBISTICKÝ POKOJ

Velikost pokoje:

NOVOMANŽELSKÉ APARTMÁ

Velikost pokoje:

ORANŽERIE

Velikost pokoje:

historie

Mandelíkovi

Rodina Mandelíků díky svému osvícenému pohledu na svět a díky tehdejší kulturní vzdělanosti zvolila pro stavbu svého rodinného sídla právě architekta J. Kotěru. Tzv. nový zámek byl naprojektován pro mladší dva bratry. Rodina Mandelíků vlastnila cukrovar v Ratboři, elektrárnu v Kolíně a mnoho dalších nemovitostí a pozemků v okolí. Zámek Ratboř žil ve své době velmi zajímavým kulturním a společenským životem. Dle dochovaných záznamů jej navštívil i prezident Masaryk. Válečné období je zlomové nejen pro rodinu, ale i pro zámek. Z důvodu židovského původu rodiny Mandelíků jim byl v roce 1939 zámek vyvlastněn a sídlila zde až do jara 1945 správa německého majetku a oddíly SS. Ty vystřídala krátce Rudá armáda a od roku 1947 byla v zámku základní škola. V roce 1992 byl zámek opět vrácen Mandelíkům, ale bohužel chátral až do roku 2004, kdy se začal přestavovat na hotel.

JAN KOTĚRA

Roku 1894 započal Kotěra svá studia na vídeňské akademii výtvarných umění a to právě v okamžiku, kdy tam nastoupil nový, moderní architekturu hlásající profesor Otto Wagner. V prostředí kolem profesora a v dialogu s dozrávajícími spolužáky se rychle utvářel i Kotěrův vlastní výtvarný názor, který v případě Nového Zámku v Ratboři nazýváme neoklasicismem. Architekt J. Kotěra při svém působení na Akademii výtvarných umění v Praze zavedl novou koncepci výuky architektury, kterou po něm úspěšně aplikovali i oba jeho nástupci Josef Gočár a Jaroslav Fragner. Mezi jeho další světově proslulé žáky a spolupracovníky patří Pavel Janák, Otakar Novotný, Josip Plečník (ten byl jeho celoživotním přítelem). Mezi nejvýznamnější stavby architekta J. Kotěry patří: Museum v Hradci Králové, Právnická fakulta university Karlovy v Praze, vodárna města Vršovic v Praze Michli a další.

EXTERIÉR

INTERIÉR